Nacionālā hokeja līga (NHL)

  • By admin
  • July 8, 2015
  • Comments Off on Nacionālā hokeja līga (NHL)

Nacionālā hokeja līga jeb NHL ir profesionāla ledus hokeja līga, kura bāzējas Ziemeļamerikā. Līgu pārstāv 30 komandas no kurām 23 ir ASV un 7 Kanādas komandas. NHL tiek uzskatīta par spēcīgāko profesionālā hokeja līgu pasaulē un par vienu no galvenajām (Major) profesionālā sporta līgām ASV un Kanādā. Katru gadu, sezonas beigās līgas izslēgšanas spēļu uzvarētājiem tiek pasniegta pasaulē vecākā profesionālā sporta trofeja – Stenlija kauss. Līga piesaista ļoti daudz talantīgus spēlētājus no visas pasaules. Šobrīd NHL spēlētāji nāk no aptuveni 20 dažādām valstīm. Jau vēsturiski kanādieši ir sastādījuši lielāko daļu no līgas spēlētāju skaita, bet pēdējo gadu laikā diezgan strauji palielinās amerikāņu un eiropiešu skaits līgā.

Līga tika izveidota 1917. gada 26. Novembrī Monreālā, Kanādā pēc priekšteča – Nacionālās hokeja asociācijas (NHA) darbības pārtraukšanas. Līgā sākumā bija 4 Kanādas komandas, bet laika gaitā paplašinoties un mainot atrašanās vietas, līgu pārstāv jau 30 komandas. Nācija, kas pieminēta līgas nosaukumā sākotnēji bija Kanāda, lai gan līgā ir divu valstu komandas kopš 1924. gada, kad tajā spēlēt sāka Bostonas Bruins.

Pirmās komandas, kas spēlē līgā no tās izveides ir Monreālas Canadiens, Monreālas Wanderers, Otavas Senators un Kvebekas Bulldogs. 1924. gadā līgā sākās pārmaiņas. Pievienojās pirmās komandas no ASV, bet komandu skaits Kanādā mainījās. No 1942. gada līdz 1967. gadam līgā spēlēja sešas komandas, kuras sauc par ”Oriģinālo sešinieku” – Monreālas Canadiens, Toronto Maple Leafs, Bostonas Bruins, Čikāgas Black Hawks, Detroitas Red Wings un Ņujorkas Rangers. Laika gaitā hokejs guva lielāku popularitāti gan Kanādā, gan ASV. Aizvien vairāk pilsētas vēlējās iegūt tiesības spēlēt NHL. Pēc 1967.-1968. gada sezonas līgai pāris gadu laikā pievienojās vēl 12 komandas, kopējo komandu skaitu palielinot līdz 18 komandām. Pārējās komandas pievienojās laikā posmā līdz 1990. gadam.

NHL noteikumi, spēles īpatnības un laukums ar inventāru atšķiras no Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) noteikumiem un hokeja spēles citviet pasaulē. NHL laukums ir daudz šaurāks nekā IIHF noteiktais variants, kas palielina spēles ātrumu un spēlētājiem vairāk liek izmantot spēka spēli. Laika skaitīšana notiek pretēji jeb no 20 minūtēm uz leju. Vārtu lielums un vārtsargu kāju sargu izmērs ir mazāks nekā IIHF noteiktais. NHL arī atšķiras dažādu noteikumu interpretācija, piemēram, pārmetienos. Ja pēc IIHF noteikumiem pārmetienu fiksē ripai uzreiz šķērsojot sarkano gala līniju, tad NHL par ripu vēl iespējams cīnīties, kamēr tai pieskaras aizsardzības komandas spēlētājs.

Categories: Uncategorized

Comments are closed.